KÜTÜPHANEMİZ

Kitapları seven hayatı sevendir...

Kitap okumak çocukluktan itibaren başlar. Erken yaşta kazandıracağınız kitap okuma alışkanlığı kısa sürede kendisini tamamlayarak devam eder. Kitap okumak başarıyı ve güzel ahlâkı da beraberinde getirir.

Kitapların ve düzenli kitap okumanın öğrencilerimizin tüm eğitim dönemlerinde yaşam kalitelerini ne denli arttıracağını biliyoruz. Her zaman okumanın önemini vurgulayarak gelecek nesillerin eğitimli, bilgili, merhametli, ahlâklı insan olmalarının en kısa yolunun kitap okuma alışkanlığı kazanmaktan geçtiğinin bilincine varmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Sınıf ve okul genelinde düzenlediğimiz kitap okuma saatleri, kulüp etkinleri gibi faaliyetlerde öğrencilerimizin kütüphanelerini daha sık ziyaret etmelerini sağlıyoruz. Kitaplara ve okumaya ilgi ve heveslerini daha da arttırmak amacıyla ödül, teşvik ve küçük hediyeler ile kitaplara olan sevgilerini arttırmayı amaçlıyoruz.

Sene içerisinde haftalık programa uygun olarak her sınıf, kütüphane saatinde kütüphaneye çıkar ve haftalık okuma saatini burada gerçekleştirir. Bu sayede, aylık okunacak kitaplar, kütüphane görevlimiz ve Türkçe öğretmenleri aracılığı ile gözlemlenir. Öğrencilerin normal akıştan geri kalmamaları ve kitapların kullanımını yerinde edinmeleri sağlanır.

Okulumuzda her eğitim öğretim yılında belirlenen kitaplar, dönem içinde belirli periyotlarla okunur ve bunlar ilgili öğretmen tarafından değerlendirme sınavına alınır. Dönütlere uygun olarak, öğrencilerin kitaplarla haşır neşir olması ve kitaplar arası yolculuk yapılması sağlanmış olur.

Kitap okumanın faydaları..

  • Kelime haznenizi genişletir daha akıcı konuşursunuz.
  • Yaşam kalitenizi bilginiz ile güçlendirirsiniz.
  • Eğitim ve dersleri daha iyi anlamanızı sağlar.
  • İyi bir dinleyici ve anlatıcı olmanızı sağlar.
  • Olay, haber, durumlara karşı bakış açılarını değiştirerek geniş düşünebilme yeteneği kazandırır.
  • Konu hakkında doğru bilgiye sahibi olursunuz.
  • Hayal gücünüzün genişliğini keşfetmenizi sağlar.
  • Bir çok bilim insanı hayal güçleri ile gerçekleri bulmuşlardır.

Okulda çocuklara verilen kitap alışkanlıkları sayesinde anne ve babalarımıza önemli rol düşüyor. Çocuklarımıza örnek olmak adına Sizler de kitap okuyabilir onları eğitim öğretime teşvik ederler. Çocuklar büyüklerinin takibini yaparak onlarda yol gösterilmesini isterler. Merak ederek onlarda kitap okumaya başlayacak. Eğitim ve öğretim hayatlarını en yakın şekilde sizin hareketleriniz etkileyecektir.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlıkları küçük yaşlarda ve eğitim sevgisi ile başlar. Yaşı ilerledikçe bu özelliğe sahip olmamalarından dolayı kitap okumaları öğretilmiş olunur. Kitap insanlara bilgi öğrettiği gibi yazılanlar sayesinde kendilerini bambaşka bir dünya içerisinde bulmalarıdır. Hayal kurmak ve oyunlar oynanarak kitaplara olan sevgileri arttırılabilir.

Bizden Haber almak ister misiniz?